E-mail: vcely@nosalovi.cz

Adresa: náměstí pod Lipami 25, 273 71 Zlonice
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky

Včelí vosk

Druhým nejvýznamnějším produktem je včelí vosk, jehož průměrná roční produkce činila v letech 1980—88 167 t. Jeho nákup však zdaleka neodpovídá produkci vykazované v současné době. Tento nesoulad zřejmě vyplývá z nesprávného chápání vykazované produkce vosku - vykazuje se totiž produkce vosku vloženého do včelstev ve formě mezistěn. To tedy znamená, že vykazovaná produkce není vosk vytěžený nad hmotnost vložených mezistěn, tj. rozšířená reprodukce, nýbrž převážně souhrn dvou údajů, a to hmotnosti vložené a rozdílu mezi celkovou a vytěženou hmotností.
Včelí vosk je produktem trávicího procesu včely medonosné (Apis mellifica L.). Vzniká činností voskových žláz, které má včela dělnice vyvinuty párově na 3. - 6. článku - kroužku břišní šupinky (eternitu) zadečku svého těla. Matka a trubci voskové žlázy nemají.
Břišní šupinky zadečkových kroužků se skládají ze dvou částí. Na zadním dílu každého kroužku jsou dvě uprostřed od sebe oddělená tzv. vosková zrcadélka nepravidelného tvaru. Zadní díl šupinky je jednotný a zbarvený jako ostatní chitin.
Vosková zrcadélka mají větší počet velmi drobných mikroskopických otvůrků, jimiž proniká ven vylučovaný žlázový sekret, který na vzduchu ihned tuhne v bezbarvé vosková šupinky. Udává se, že jedna vosková šupinka váží 0,6 - 0,8 mg, což znamená, že na 1 kg vosku jich připadá asi 1,5 miliónu.

V odborné literatuře se uvádí, že nejvyšší aktivitu v produkci vosku včely vyvíjejí za příhodných podmínek ve 12. - 18. dni svého života, tj. v období, kdy jsou označovány jako tzv. stavitelky.
Jsou-li však k tomu donuceny, produkují včely vosk, tzn. že jsou v činnosti jejich voskotvorné žlázy, i v jiném období. Lze to dokumentovat na příkladu tzv. norského zimování včel nebo na poznatcích z praxe; např. při odběru měli k vyšetření na varroázu včel nacházíme voskové šupinky na vkládaných podložkách i v mimosezónní produkční dobu.
Podmínky, které včelstvo a jeho stavitelky potřebují pro produkci vosku, jsou určeny těmito ukazateli:

1. Silné včelstvo - jako biologická jednotka.
2. Dostatek mladých včel.
3. Dostatečný přínos sladiny a pylu.
4. Dostatečná teplota v úlu (35°C).
5. Dostatečný prostor pro stavbu.
Zápatí stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one